Başlangıçtaki Sorular-2

Aşağa gitmek

Başlangıçtaki Sorular-2

Mesaj  Admin Bir Çarş. Haz. 04, 2008 3:31 am

Yer teçhizatı uçağınıza yakıt doldurup boşaltmak,çalıştırmak,gerekli takım avadanlık ve bunların konacağı bir çantadan oluşur.Bazılarını başlangıçta almasanıza gerek yok.Bunlar aşağıda sırası ile açıklanacak.

Uçuş çantası
Uçuş çantası uçuş sırasında kullanılan tüm malzemeleri taşır.

Chicken stick
Motoru elle çalıştırmak için kullanılır.Almanızı tavsiye etmem.Starter daha kolay.

Starter
Resimde görüldüğü gibi motoru çalıştırma için kullanılır.

Yakıt pompası
Elektrikli yada elle çevrilen olabilir. Uçağa yakı doldurmak yada boşaltmak için gerekli.

Yakıt hortumu
Uçağa yakıt doldurmak yada boşaltmak için gerekli.

Power panel
12 voltluk aküye bağlanır.Buji ısıtıcısı için 12 volttan akım sağlar.12 volt çıkışları sayesinde starter ve yakıt pompanızı bağlarsınız.Almanızı tavsiye etmem.Onun yerine şarjlı buji ısıtıcısı alın hem kablo derdinden kurtulun hem daha ekonomik olsun.

Buji ısıtıcısı
Kablolu olanı power panale bağlanarak kullanılır.Kablosuz olanının kullanımı daha kolaydır.İçinde 1.2 voltluk şarjlı pil vardır.Motoru ilk çalıştırmada bujiyi kızdırmak için kullanılır.Kablosuz olanını tercih edin derim.

Buji anahtarı
Bujiyi söküp takmak ve pervaneyi söküp takmak için kullanılır.

Akü
Starter, yakıt pompası , şarj cihazı varsa power panele için güç sağlar.Takım avadanlık
Uçuş sahasında ufak tefek onarımlar ve ayarla için lazım olur.

Takometre
Almanız şart değil.Ancak olursa iyi olur.Motor devrini ölçer.Motor devrini daha sağlıklı ayarlarsınız.

Yapıştırıcı
Ufak tefek onarımlar için lazım olur.Ben her zaman götürürüm.

After run oil
Uçuştan sonra motorunuzun içine birkaç damla damlatıp motoru çevirirsiniz.Motorun korozyon yapmasını engeller.Tavsiye ederim.

Model temizleme sıvısı ve kağıt havlu
Uçuştan sonra modeliniz temizlemek için mutlaka gerekli.

Buji
Her zaman uçuş çantasında yedek olmalı.Ummadığınız anda lazım olur.

Pervane
Her zaman uçuş çantasında yedek olmalı.Ummadığınız anda lazım olur.

Küçük vida somun
Ufak tefek onarımlar için gerekli.

Kendinden yapışkan kaplama malzemesi yada şeffaf bant
Modelin kaplaması yırtılırsa çabuk onarım için.

Pervane balans aleti
Pervaneleriniz balans etmek için.

Kumanda Kontrol Ayarları

UÇUŞ SAHASINA GELDİĞİNİZDE KESİNLİKLE FREKANS KONTROLÜ YAPMADAN RADYONUZU AÇMAYIN. Eğer sizin frekansınızda uçan birisi varsa siz radyonuzu açtığınızda büyük ihtimalle uçan uçak sizin radyonuzdan etkilenecek ve düşecektir.

Kısaca uçuş sırasında kullandığımız terimlerden bahsedelim:

" SAĞA " Anlamı uçağın arkasında durduğunuzda uçağın sağa aileron ile yatarak dönmesi
" SOLA " Anlamı uçağın arkasında durduğunuzda uçağın sola aileron ile yatarak dönmesi
" YUKARI " Uçağın yükselmesi
" AŞAĞI " Uçağın alçalması
Radyoların standart kontrol fonksiyonları gaz kolu( throttle), aileron (yatış dümeni) elevatör (irtifa dümeni) rudder ( yön dümeni) dir.Bunlar şunları kontrol eder.

Gaz kolu : Uçağın hızını (trust ekseni)

Aileron: Uçağın sağa sola yatışı (rool ekseni)

Elevatör: Uçağın alçalış ve yükselişi (pitch ekseni)

Rudder: Uçağın sağa sola dönüşünü kontrol eder. (yaw ekseni) Ancak biz dönüşleri rudder ile değil aileron ve elevatör yardımı ile yaparız.Örneğin sağa dönmek için önce uçağı aileron ile sağa yatırıp aileronu bırakırız.Daha sonra elevatöre yükseliş kumandası vererek dönüşü yaparız.

Gaz kontrolü uçağın hızını kontrol eder.Yani gaz kolu ileri alındıkça gaz kelebeği daha çok açılır, motor devri artar ve buna bağlı uçağın hızı artar.Gaz kolu geri alınınca gaz kelebeği kapanır ,motor devri azalır ve buna bağlı olarak uçağın hızı azalır.
Roll ekseni uçağın burnundan kuyruğuna doğru uzanan hayali eksendir.Bu eksendeki hareketi aileronlar kontrol eder.Bir aileron yukarı hareket ettiğinde diğeri aşağı doğru hareket eder.Örneğin uçağınızı sağa yatırmak istediğinizde vericinin üzerindeki sağ kolu sağa doğru yatırırsınız.Bu kumanda sonucu uçağın sağ aileronu yukarı hareket ederek sağ kanattaki kaldırma kuvvetini azaltır,sol aileronu aşağı hareket ederek kaldırma kuvvetini arttırır.Buna bağlı olarak da sağ kanat aşağı sol kanat ise yukarı hareket eder.Sola yatışta ise bunun tersi olur.
Pitch ekseni ise uçağın bir kanat ucundan diğer kanat ucuna olan hayali eksendir.Elevatör ile kontrol edilir.Uçağın burnu bu eksende aşağı yukarı hareket eder.Vericinin sağ kolunu aşağı doğru çektiğinizde kuyruktaki elevatör yukarı doğru hareket eder.Bunun sonucunda kuyruktaki kaldırma kuvveti azalır ve uçağın kuyruğu aşağı dolayısiyle burnu yukarı hareeket eder.Kolu ileri ittiğinizde ise elevatör aşağı hareket eder.Kuyruktaki kaldırma kuvveti artar.Kuyruk yukarı ve burunda aşağı hareket eder.
Yaw ekseni uçağın ortasındaki dikey hayali eksendir. Rudder tarafından kontrol edilir.Uçağın burnunu sağa sola hareket ettirir.Vericinin sol kolunu sağa hareket ettirdiğinizde rudder sağa hareket eder.Bunun sonucunda rudderin sağ tarafındaki kuvvet artar , kuyruk sola dğru itilir bunun sonucunda ise uçağın burnunu sağa doğru çevirir.Sola dönüşte bunun tersidir.Aynı zamanda yerde iken kuyruk tekeri yada burun tekerine kontrol ederek yerde uçağın kontrolünü sağlar.
Radyo üzerindeki bu kolların bir de trim (ince ayar) düğmeleri vardır.Bunlar normalde ortada durur.Ancak uçuşa başlayınca hava şartlarına göre uçağın trimlerinde değişiklik olabilir.Bu trimler yardımı ile uçağın düz uçuşu sağlanır.
avatar
Admin
Admin

Erkek Mesaj Sayısı : 46
Yaş : 51
Nerden : Ankara
Kayıt tarihi : 24/05/08

Kullanıcı profilini gör http://hangar.hareketforum.net

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön

- Similar topics

 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz