Türkiye F-16 Üretiyor mu?

Aşağa gitmek

Türkiye F-16 Üretiyor mu?

Mesaj  Admin Bir Salı Mayıs 27, 2008 7:51 pm

Sıkça övünç kaynağı olarak gösterilse de Türkiye'nin yaptığına "üretim" demek güç. Türkiye'nin F-16 öyküsü bağımlılığın başka bir görünümünü sunuyor.

1983 yılında Özal hükümeti 160 adet savaş uçağı alacağını bildirdi. Rüşvet iddialarıyla gündeme gelen ihalenin ardından ABD’li General Dynamics firmasının teklifi kabul edilerek F-16’da karar kılındı. Şartnamenin önemli maddelerinden biri de 4 uçak hariç üretimin Türkiye’de yapılacak olmasıydı.

1985’de Türk Havacılık ve Uzay Sanayi (TAI-Turkish Aerospace Industry) kuruldu. Uçağın gövdesi Ankara Mürted’de, motorlar ise Eskişehir’de kurulan TEI’de (Turkish Engine Industry) üretilecekti.

1987 yılında ilk F-16’lar üretildi. Asıl olarak ABD’den getirilen parçaların montajı şeklinde gerçekleşen bu üretimde Türkiye’nin payı çok düşüktü.

ABD’nin Irak’a ilk saldırısının ardından Mart 1992’de “bölge ülkelerinin zararlarının karşılanması” adı altında Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Kuveyt tarafından oluşturulan fon çerçevesinde Türkiye’ye 80 yeni F-16 alımı yapabilmesi için kaynak sağlandı.

1993 yılında ABD ile Mısır arasında imzalanan anlaşma doğrultusunda 46 adet uçağın Vektör IV barışı çerçevesinde TAI tarafından imal edilerek Mısır Hava Kuvvetlerine verilmesi kararlaştırıldı. 1995'de başlayan bu teslimat 1996'da sona erdi.

Uçan soba borusu!
Türkiye şu ana kadar 276 adet F-16 üretti. TAI verilerine göre bu uçaklardan 29 tanesi “sıfır hata”, 3 tanesi de “mükemmel uçak” özelliği taşıyor. Türk Hava Kuvvetleri’ne teslimi sırasında hiç hata bulunmayan uçaklara sıfır hata, ABD ve Türk Hava Kuvvetleri tarafından bir hata bulunmayanlara ise mükemmel uçak deniyor. Fakat düşen ilk Türk F-16’sının bu “mükemmel uçak”lardan biri olması dikkat çekici bulundu. 1991’de teknik bir arıza nedeniyle meydana gelen kazada pilot uçağı terkederek kurtuldu. Dünya genelinde üretilen 4000’in üzerinde uçağın da dokuz tanesi mükemmel uçak olarak tanımlanmıştı.

Öte yandan, Türkiye’de üretilen uçakların doğrudan Türk Hava Kuvvetleri’ne teslim edilmemesi önemli. Üretilen uçaklar önce ABD’ye uçuyor ve ABD toprağına iniyor (bu nokta şartnamede özellikle belirtiliyor). TAI bu uçakları ilk önce ABD hükümetine satıyor. ABD de bunları tekrar Türkiye’ye satıyor.

Yılların ilerlemesiyle Türkiye’nin üretimdeki payı artsa da ABD, uçağı bütünüyle kontrol eden “elektronik beyin” yazılımının kaynak kodlarını vermeye hiçbir zaman yanaşmadı. Bu durumu TSK’dan bir komutan “uçan soba borularına sahibiz” sözleriyle nitelendirmişti.

TAI’nin F-16 üretimi 2000 yılı Kasım ayında sona erdi. Ardından, geçtiğimiz Ağustos ayında Türkiye’nin 30 yeni F-16 alacağı açıklandı.

Bu arada Lockheed Martin yüzde 42, General Electric yüzde 7 oranındaki TAI hisselerini Ocak 2005’te Türk Uçak Sanayi AŞ (TUSAŞ)’a sattı, ardından da TUSAŞ’la TAI birleşti.
avatar
Admin
Admin

Erkek Mesaj Sayısı : 46
Yaş : 51
Nerden : Ankara
Kayıt tarihi : 24/05/08

Kullanıcı profilini gör http://hangar.hareketforum.net

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön

- Similar topics

 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz