HANGAR
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Plastik F-14 maketi

Plastik F-14 maketi Empty Plastik F-14 maketi

Mesaj  Admin Çarş. Haz. 25, 2008 11:02 am

Kitech firmasının 1/72 ölçekli ve yaklaşık 100 parçadan oluşan F-14 A Tomcat maketine göz atıyoruz.İçe detaylı,güzel bir maket,kutusundan yapıştırıcı da çıkıyor ve fiyatı Ankara'da 17.10 Ytl....Daha önce maketlerimde eskitme yapmamıştım,bu makette denemek istiyorum.

Plastik F-14 maketi Eziyetf14yi0

Her zaman olduğu gibi montaja kokpit içi detaylardan başlıyoruz.Daha sonra küçük parçaları çerçevelerinden çıkartmadan boyuyoruz(bu bize zaman kazandırıyor,ayrıca bu şekilde boyamak daha pratik.)

Plastik F-14 maketi Eziyetf14arp3

Eskitme için yumuşak uçlu kurşun kalem yöntemini seçtim.Paneller arası derzleri bu kalemle belirgin biçimde boyuyoruz.

Plastik F-14 maketi Eziyetcomf14bgi7

Boyadan önce eğer varsa parçalar arası boşlukları dolgu macunuyla doldurup zımparalıyoruz.Dolgu için putty kullanabilirsiniz(2ytl)

Plastik F-14 maketi Eziyetcomf14cww2

Arka kanatları yapıştırdıktan sonra,tam kuruma süresi içinde aşağı doğru eğilmesini engellemek için maketi dik durumda bekletmeye aldım.

Plastik F-14 maketi Eziyetcomf14djf2

Makete damlayan yapıştırıcı o bölgeyi eritti.Tekrar putty kullanarak sorunu giderdim.

Plastik F-14 maketi Eziyetcomf14ejw9

Boyamaya hazırız.Ana rengi uyguladıktan sonra devam ediyorum.Maketin aslına değil de,gördüğüm bir başka F-14'e göre boyayacağım.Hata gibi görünse de orjinale pek sadık kalmam! Koyu tonda olmasını istediğim alanı bantla maskeledikten sonra boyadım.

Plastik F-14 maketi Eziyetcomf14fcq4

Yalnız söylemek istediğim birşey var,bir sonraki maketimi Ankara Hava Müzesin'den istediler(çok mutlu oldum) Bu EF-2000 ya da diğer adıyla Eurofighter Typhoon maketi olacak.Keyfe göre çalışma şansım yok yani

Çıkartmalar için hazırım artık...

Plastik F-14 maketi Eziyetcomf14goe7

F-14'lerde sevdiğim şey,genel anlamda daha büyük ve gösterişli çıkartmalardır.Eski maketlerimden kalan çıkartmalarla bu uygulamayı yapmayı tercih ettim.

Çıkartmaları ılık suda 10-15 saniye beklettikten sonra,kağıt peçete üzerinde biraz daha bekletiyoruz.Çıkartma yumuşayınca yerine koyacağız.Bunun için maketteki ilgili bölgeyide biraz ıslatmak iyi olur.Çıkartmayı tam yerine ve doğru açıya getirme işimiz kolaylaşır.Bunu da yaptıktan sonra,çıkartmanın üzerine hafifçe bastırarak altındaki su ve hava kabarcığını alıyoruz.Kulak temizleme çöpü veya yine bir peçete bu baskı için uygun olur.Su kabınızı çıkartmanın boyuna uygun seçin,değiştirmeniz gerekmesin.

Plastik F-14 maketi Eziyetcomf14hqr3

Maket bitti...

Plastik F-14 maketi Eziyetcomf14igm8

Plastik F-14 maketi Eziyetcomf14jrd8

Plastik F-14 maketi Eziyetcomf14koz9

Plastik F-14 maketi Eziyetcomf14lwm8

Bazı hatalarımdan söz etmek istiyorum
1-Kalemle eskitme yaptıktan sonra ilk boya hoşuma gitmedi ve kalemle eskitme işlemini tekrarlamadan ikinci katı uyguladığım için eskitme diye birşey pek kalmadı
2-Tecrübeme güvenerek hızlı çalıştım ve sonuçta buna uygun olarak vasatın üzerine çıkamadı..(her maket yeni bir tecrübedir!)
ve en güzeli...
Hani montaja başlamadan önce çıkartma ve şeffaf parçaları kirlenmemeleri için korumaya alın diyoruz ya,montaj şemasına da dikkat edin.Ben makete başlamadan kaybettim

Daha önce de dediğim gibi,bir sonraki maketimiz olan EF-2000'i hakkını vermeye çalışarak yapacağım.Bakalım ne olacak
Admin
Admin
Admin

Erkek Mesaj Sayısı : 46

https://hangar.hareketforum.net

- Similar topics